Svetový zdravotný problém

Svetová zdravotnícka organizácia už pred tromi rokmi upozornila na veľký svetový problém, ktorý je dnes už evidentný. A to na vysokú rezistenciu akýchkoľvek antibiotík. To znamená, že keď dnes užívate antibiotiká, tak s najväčšou pravdebodobnosťou ich účinnosť je oveľa nižšia ako pred 15-20 rokmi. Čiže aj keď sa vám po nich uľaví, neznamená to, že ste fit. Dokonca najbližšia možná choroba k vám „zavíta“ oveľa skôr a pravdepodobne s väčšou intenzitou.

Antibiotická rezistencia je v súčasnosti jednou z najväčších hrozieb pre globálne zdravie, potravinovú bezpečnosť a rozvoj. Môže postihnúť kohokoľvek, v akomkoľvek veku a v ktorejkoľvek krajine. Vyskytuje sa prirodzene, ale zneužívanie antibiotík u ľudí a zvierat tento proces urýchľuje. Rezistencia baktérií na antibiotiká, čiže ich schopnosť odolávať kedysi účinným liečivám, predstavuje dnes jeden z najzávažnejších problémov modernej medicíny. Podľa niektorých štúdií sa dokonca radí medzi najčastejšie príčiny smrti na svete.

Predstavte si, že v rámci EÚ patrí Slovensko ku krajinám s najvyšším množstvom užívania antibiotík na jedného obyvateľa. To znamená, že ak sa náhodou ocitnente v nemocnici s nejakým vážnejším problémom a „nasadia“ vám antibiotiká, môže sa stať, že nebudú účinkovať. A to je veľký problém. Možno si poviete, veď mňa sa to netýka. Áno teraz, ale zajtra už môže byť iná situácia a vy si spomeniete na tieto slová. Ale, aby nebolo neskoro, je dobré konať už dnes. Je najvyšší čas. Ako?

Napríklad ak pôjdete najbližšie k lekárovi a bude vám chcieť predpísať antibiotiká, požiadajte najskôr o test, či sú pre vás nevyhnutné. Snažte sa „bežné“ choroby riešiť prírodnou „cestou“. Úplne najlepšie je venovať dostatočnú pozornosť každodennej prevencii. Mnohokrát to ide aj bez antibiotík. Ako? Ak sa chcete dozvedieť viac, rada vám pomôžem.

 

Anna KOPECKÁ
strieborná organizačná manažérka

tel: +421 910 967 357
e-mail: annakopecka.lr@gmail.com

         

Nachádzate sa na webovej stránke LR partnera Ing. Anny Kopeckej. Toto nie sú oficiálne internetové stránky spoločnosti LR HEALTH & BEAUTY SYSTEMS, s.r.o.