Nebezpečná umelá inteligencia

Minule som písala blog a nevedela som si rady so slovosledom vety. Keď to videla dcéra, povedala mi: „Mami netráp sa, napíš chatbotovi on ti poradí.“ Mala pravdu, odpovedal veľmi rýchlo a celkom trefne. Super pomôcka, pomyslela som. Určite aj je a v mnohých prípadoch dokáže ľuďom ušetriť veľa času, ale…

Do rúk sa mi dostal článok, ktorý rozoberal tému ako AI (umelá inteligencia) šíri ničím nepodložené rady a obrázky a tým nechtiac podporuje napríklad anorexiu a iné poruchy príjmu potravy. Chatboty založené na umelej inteligencii ponúkajú návody na chudnutie, ktoré sú však pre človeka nebezpečné. Americký denník Washington Post navyše upozorňuje, že technologické spoločnosti, ktoré stoja za týmito nástrojmi, nijako nebránia šíreniu podobného nebezpečného obsahu.

Keď si predstavíme, že ochoreniami ako sú anorexia, bulímia, záchvatové prejedanie sa a ďalšie druhy poruchy príjmu potravy, trpí na svete viac ako 70 miliónov ľudí, z toho 20 miliónov v EÚ, nemalo by nám to byť ľahostajné. Odbornú pomoc vyhľadá iba 25% z nich. Vo väčšine prípadov ide o psychické ochorenie, ktoré podľa štatistík patrí k ochoreniam s najväčšou úmrtnosťou. Na jeho následky zomrie vo svete každých 62 minút jeden človek.

Pre človeka s psychickými problémami je AI anonymný priateľ, o ktorom si myslia, že im v žiadnom prípade nemôže uškodiť. Avšak v mnohých prípadoch, opak je pravdou. Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH) urobilo prieskum, v ktorom sa snažila odhaliť nebezpečné šírenie škodlivého obsahu týkajúceho sa porúch príjmu potravy prostredníctvom AI nástrojov. Tie generovali škodlivé rady v 41% z celkového počtu 180 výziev. V súčasnosti existujú aj dôkazy, že veľa ľudí s týmito poruchami používajú AI.

Prečo o tom píšem? Možno aj vo vašom blízkom okolí je niekto, kto potrebuje vašu pozornosť, prítomnosť, porozumenie a mnohokrát túži len po trpezlivom poslucháčovi. Keď sa tieto poruchy „podchytia“ v začiatkoch, úspech je viac ako zaručený. Niekedy stačí morálna a psychická podpora, inokedy je nevyhnutné niečo naviac. Ak máte chuť sa dozvedieť a porozprávať o tejto téme viac, neváhajte ma kontaktovať.

 

Anna KOPECKÁ
strieborná organizačná manažérka

tel: +421 910 967 357
e-mail: annakopecka.lr@gmail.com

         

Nachádzate sa na webovej stránke LR partnera Ing. Anny Kopeckej. Toto nie sú oficiálne internetové stránky spoločnosti LR HEALTH & BEAUTY SYSTEMS, s.r.o.