Mikroplasty, čo o nich vieme?

Vedeli ste, že českí vedci ako prví na svete dokázali prítomnosť mikroplastov nielen v ľudskej placente, ale aj v plodovej vode? Neviem ako pre vás, pre mňa je to dosť znepokojivá informácia. Najskôr si však povedzme definíciu mikroplastov. Sú to všetky plastové úlomky menšie ako 5 mm. Pojem mikroplasty zaviedol morský vedec Richard Thompson, ktorý pôsobí na Plymouthskej univerzite, v roku 2004, kedy pozoroval plastové častice vyplavené na pláži v Anglicku. Odvtedy boli úlomky plastov objavené v životnom prostredí po celom svete, dokonca aj na Antarktíde, v Mariánskej priekope či na Mount Evereste.

V roku 2014 sa odhadovalo, že v oceáne pláva päť biliónov plastových častíc, v roku 2021 sa podľa odhadov vedcov vo vrchných vodách svetového oceánu nachádzalo 24,4 biliónov mikroplastov. Podľa štúdie Svetového fondu na ochranu prírody z roku 2019, prijme človek za mesiac v potrave dvadsaťjeden gramov mikroplastov, čo predstavuje približne dvetisíc mikročastíc týždenne. Dnes sa nachádzajú mikroplasty nielen v jedle a potravinách, ale aj vo vzduchu a v pitnej vode.

Po desiatich rokoch výskumu ostravský vedecký tím predstavil dôkazy o prítomnosti mikroplastov aj v ľudskej plodovej vode. Tento výsledok nie je veľmi povzbudzujúci, nakoľko bol potvrdený u deviatich z desať tehotných mamičiek, ktorým vzorky boli odoberané pri predčasnom odtoku plodovej vody pred termínom pôrodu, teda pred dokončeným 37. týždňom tehotenstva.

Aké riziko môžu spôsobovať tieto mikroplasty ľudskému organizmu, zatiaľ nie známe. Výskumy boli robené len u zvierat, kde bola zistená veľká deštrukcia tkanív pečene, obličiek a čriev. Celkovo výskumníci dospeli k záveru, že na základe komplexnej analýzy existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že vystavenie účinkom mikroplastov môžu spôsobiť poruchy metabolizmu energie a tukov, oxidačný stres ohrozujúci zdravie a neurotoxické reakcie, čo sú reakcie, ktoré sú jedovaté alebo deštruktívne pre nervy tkaniva.

Ako sa vyhnúť mikroplastom? V súčasnosti je to pre človeka veľmi ťažké, pravdepodobne až nemožné. Je to svetový eko problém ale určite každý z nás môže prispieť aspoň malým kúskom. Napríklad, že budeme triediť odpad alebo nebudeme piť vodu z obyčajných plastových fliaš, z ktorých sa odlupujú mikročastice. Nakoľko tento problém celkovo nedokážeme vyriešiť, mali by sme sa sústrediť viac na to, aby sme pravidelne detoxikovali svoj organizmus. Dodávali mu mikroživiny, ktoré aspoň z časti dokážu eliminovať tento problém v našom tele. Pre viac informácií, neváhajte ma kedykoľvek kontaktovať.

 

Anna KOPECKÁ
strieborná organizačná manažérka

tel: +421 910 967 357
e-mail: annakopecka.lr@gmail.com

         

Nachádzate sa na webovej stránke LR partnera Ing. Anny Kopeckej. Toto nie sú oficiálne internetové stránky spoločnosti LR HEALTH & BEAUTY SYSTEMS, s.r.o.