Má črevo niečo spoločné s „Alzheimerom“?

Počuli ste niekoho povedať, že nepotrebuje žiadne probiotiká? Že sa cítia úplne v poriadku a s črevami nemali nikdy problémy? Ja áno, a často. Bol to aj môj prípad, žiaľ.

V roku 2004 som však musela podstúpiť operáciu, pri ktorej mi bolo odstránené aj trochu hrubého čreva. Do toho času som tým vôbec nezaoberala, nebolo prečo. Ináč povedané, keď ťa nič nebolí, niet čo riešiť. Odvtedy som však stretla ja sama, a nepochybujem že aj niekto z vás, takých ľudí, známych a možno príbuzných, ktorí boli tiež zdanlivo zdraví, teraz sa však trápia s nepríjemnými starosťami.

Keďže som človek, ktorý rád pátra a študuje rôzne výskumy, našla som si aj niečo z tejto problematiky. Aké dôležité je pravidelné vyprázdňovanie sa a „čo všetko“ žije v ľudskom čreve. Najnovšie štúdie hovoria, že črevo a mozog sú v neustálom spojení a počet dôkazov spájajúcich mikrobiómy ľudí so zdravím ich mozgu neustále rastie. Aj toto bolo prezentované na konferencii Alzheimerovej asociácie v Amsterdame. A že teda už dávno to nie je iba o hrubom čreve a či ste sa dobre „vykakali“ alebo nie. Tu sa „hrá“ o oveľa viac.

„Pre celkové zdravie je nevyhnutné pravidelné odstraňovanie odpadu z tela. Ak sa tak nestane, môžeme zadržiavať toxíny, ktoré rôznymi spôsobmi negatívne ovplyvňujú naše zdravie“, povedal riaditeľ globálnych vedeckých iniciatív z Alzheimerovej asociácie.

Aj keď výskumy stále pokračujú, už dnes je zrejmé, že ľudia s diagnózou „Alzheimer“, aj obezity, cukrovky, syndrómu dráždivého čreva a „Parkinson“ majú menej črevných mikrobiómov v porovnaní s ľudmi bez týchto chorôb.

Môžem nejako ovplyvniť to, aby ma takéto diagnózy nepostihli? Áno, môžem. Dobrá strava, pohyb a hlavne probiotiká, ktoré naozaj fungujú. A nie tie, ktoré vám ponúkajú v hociktorom e-shope na internete za smiešnu cenu.

Ak máte záujmem sa dozvedieť viac, neváhajte ma kontaktovať.

 

Anna KOPECKÁ
strieborná organizačná manažérka

tel: +421 910 967 357
e-mail: annakopecka.lr@gmail.com

         

Nachádzate sa na webovej stránke LR partnera Ing. Anny Kopeckej. Toto nie sú oficiálne internetové stránky spoločnosti LR HEALTH & BEAUTY SYSTEMS, s.r.o.